AAJT-S pas do ucisku aortyOpaska uciskowa aorty brzusznej AAJT-S (Abdominal Aortic Junctional Tourniquet - Stabilized)

AAJT-S Abdominal Aortic and Junctional Tourniquet - Stabilized - pneumatyczny pas do ucisku aorty, nowa wersja z szerszym pasem zapewniającym sztywniejszy ucisk aorty bez możliwości przesunięcia się i przemieszczania pasa.
Jedyny pas pozwalający ucisnąć aortę brzuszną w celu zatamowania krwotoków z kończyn dolnych, gdy niemożliwe jest zastosowanie staz uciskowych.

Zmodyfikowany system naciągowy pasa uciskowego oraz dłuższy i szerszy pas biodrowy zapewniają precyzyjny ucisk na tętnicę, oraz zapewniają stabilną pozycję pasa także w czasie transportu.
Nacisk na aortę wywołuje pneumatyczny miech, pompowany gruszką z zaworem bezpieczeństwa (nie da się napompować pasa powyżej bezpiecznego ciśnienia). Pas ma konstrukcję jednoelementową, gruszka, naciąg, klamry itp są zintegrowane, urządzenie jest gotowe do użycia natychmiast po rozpakowaniu.

Wymiary spakowanego pasa: ok. 23 x 20 x 5 cm
Waga: 0,48 kg

Wskazania do użycia:
 • AAJT stosowana jest w przypadku trudnych do opanowania krwotoków w obrębie miednicy i jamy brzusznej oraz okolicy pachwinowej i pachowej.
 • Stosowana w przypadku wystąpienia potencjalnie śmiertelnego krwotoku, wszędzie tam nie można założyć standardowej stazy taktycznej (brzuch, pacha, pachwina)
 • Brak przeciwskazań do stosowania w ranach penetracyjnych brzucha - AAJT może ograniczać obfite krwawienia związane z ranami penetrującymi brzucha
 • stabilizacja przy złamaniach miednicy


Zasada działania:
 • AAJT jest zakładana a następnie nadmuchiwana wokół brzucha, podobnie jak mankiet do pomiaru ciśnienia, do momentu kiedy tętnica (aorta) brzuszna staje niedrożna i tym samym następuje spowolnienie wykrwawiania się, dzięki czemu mamy więcej czasu na transport do punktu opieki medycznej a dalej do chirurgicznego zatamowania krwotoku.
 • AAJT może być stosowana do 4 godzin.
 • AAJT wywiera w połowie brzucha, ciśnienie które powoduje odcięcie przepływu krwi do kończyn dolnych a tym samym zatrzymuje krwotok w obrębie miednicy, pachwiny lub pachy.
 • AAJT skutecznie blokuje przepływ przez tętnice biodrowe i pachwinowe oraz przez tętnicę podobojczykową w przypadku umieszczenia w okolicy pachy.
 • Szybka aplikacja w ciągu około 45 sekund.
 • AAJT jest skuteczny przy mniejszym wywieranym ciśnieniu tkankowym niż inne podobne urządzenia (Combat Ready Clamp CRoC, Junctional Emergency Treatment Tool JETT), co przy dużej powierzchni wywierającej ucisk na tkanki, zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek i nerwów.
 • Duża powierzchnia ucisku AAJT powoduje że jest ona dużo lepiej tolerowana przez poszkodowanych niż inne podobne urządzenia.
 • Badania kliniczne udowodniły bezpieczeństwo oraz skuteczność (94-100% skuteczności w zatrzymywaniu przepływu krwi do miednicy i kończyn dolnych).
 • AAJT jest jedynym urządzeniem którego skuteczność i bezpieczeństwo udowodniono w badaniach na ludziach
 • pierwsze udokumentowane, skuteczne użycie w warunkach bojowych – kwiecień 2013 (opisane w JSOM)
 • pierwsze udokumentowane skuteczne użycie w ratownictwie cywilnym - czerwiec 2013 (opisane w JSOM)
 • od czerwca 2012 w użyciu w Afganistanie przez amerykańskie Siły Specjalne

NSN: 6515-01-616-4999


„…badanie przeprowadzone przez UK Royal Army Medical Corps, na 16 ochotnikach, potwierdziło 94% skuteczności pełnego zatrzymania udowego przepływu krwi tj. zatrzymania przepływu u 15 z 16 wolontariuszy.”
„…wytwarzana przez AAJT kompresja jest skuteczna przy urazach brzucha, kończyn dolnych i pachwin”
„The evaluation of an abdominal aortic tourniquet for the control of pelvic and lower limb hemorrhage” Taylor DM, Coleman M, Parker PJ. Mil Med. 2013;178(11):1196-201.


„Najczęstszą przyczyną zgonu pacjentów z obrażeniami ciała są urazy czaszkowo-mózgowe i duże krwawienia wewnętrzne. Te ostatnie zwykle lokalizują się w obrębie jamy brzusznej”
Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne i wybrane stany nagłe, Medycyna Praktyczna 2013


Strona internetowa poświęcona AAJT - dodatkowe informacje, szczegółowe instrukcje użycia

Artukuł o AAJT z Army Times
Artykuł o użyciu AAJT w Afganistanie
Zastosowanie AAJT w przypadku krowotoku z rany postrzałowej pachy

Klienci, którzy kupili: AAJT-S pas do ucisku aorty, kupili również:

Szukaj