Przenośne koncentratory tlenu
Przenośne koncentratory tlenu
Koncentrator tlenu jest urządzeniem wykorzystywanym w medycynie do dostarczania pacjentowi ciągłych dostaw powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu.
Stanowią tańszą i bezpieczniejszą alternatywę dla butli ze sprężonym tlenem, które w razie wycieków mogą podnosić ryzyko wybuchu pożaru.
Zasada działania każdy koncentrator powinien mieć możliwość zapewnienia stabilnych dostaw tlenu w trybie pracy ciągłej.
Najprostsze modele posiadają w środku dwa cylindry wypełnione zeolitem, który jest zdolny adsorbować azot z powietrza. W każdym cyklu jeden z cylindrów jest napełniany powietrzem do ciśnienia 138 kPa (1.36 atmosfery), aby zeolit pochłonął zawarty w powietrzu azot.
Drugi cylinder, w tym samym czasie, po przepompowaniu pozostałego tlenu do dalszych części instalacji, jest dekompresowany do ciśnienia atmosferycznego, aby oddał zaadsorbowany azot. Cykle powtarzają się bezustannie i zwykle trwają około 20 sekund. Proces ten nazywa się Pressure Swing Adsorption (PSA). Przeciętne koncentratory zapewniają stałe dostawy powietrza o stężeniu tlenu od 50 do 90% w ilości około 5 litrów na minutę.
Obecnie są dostępne modele zapewniające do 10 litrów bogatego w tlen powietrza o wadze i rozmiarach niewiele większych od modeli "pięciolitrowych".
Bezpieczeństwo koncentratory tlenu są dużo bezpieczniejsze niż stosowane dawniej butle z tlenem, ponieważ w razie awarii nie zwiększają łącznej ilości tlenu w pomieszczeniu, przez co nie podnoszą palności przedmiotów łatwopalnych. Nie ma również ryzyka eksplozji, które istnieje w przypadku zastosowania starszej alternatywy. Są proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy do prawidłowego użytkowania, więc często są używane przez pacjentów z zaburzeniami oddychania w czasie snu i innymi chorobami układu oddechowego w ich własnych domach.
Dla kogo? Urządzenie wykorzystywane jest przy domowym leczeniu schorzeń takich jak: POCHP, rak płuc, astma, niewydolność krążenia, włóknienie płuc, mukowiscydoza.
Dzięki aparatowi chory może przebywać w domu bez konieczności hospitalizacji.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając przenośny koncentrator tlenu:
- waga
- czas pracy na bateriach
- łatwość wymiany baterii
- akcesoria do przenoszenia, transportu
- renoma i doświadczenie producenta, czas obecności na rynku
- okres gwarancji