Celox

Celox

CELOX to bardzo skuteczny granulat hemostatyczny, stosowany w celu szybkiego zatrzymania intensywnego krwawienia, które może prowadzić do śmierci.
Preparat ten jest łatwy w użyciu, niezwykle skuteczny (zatrzymuje wypływ krwi w 30 sekund) oraz bezpieczny (posiada oznaczenie CE jako środek medyczny Klasy III).

Oferowany jest w trzech postaciach, umożliwiając ratownikom zastosowanie właściwego środka do różnego rodzaju trudnych oraz głębokich ran.
Preparat nie wytwarza ciepła i nie grozi oparzeniem pacjenta bądź ratownika.
Jego działanie jest niezależne od normalnego procesu gojenia się ran.

Zdolność do zatrzymywania krwawienia została sprawdzona w warunkach hipotermii oraz w obecność typowych środków antykoagulacyjnych, jak np. Coumadin.

Jak działa CELOX
Po nałożeniu bezpośrednio na krwawiącą ranę i dociśnięciu, dodatnio naładowane granulki CELOX łączą się z ujemnie naładowanymi komórkami krwi, tworząc kleisty pseudo-skrzep, który blokuje przepływ krwi. Powstały w ten sposób skrzep dobrze przylega do wilgotnej tkanki i zatyka miejsce wypływu krwi.
CELOX nie inicjuje normalnego procesu krzepnięcia krwi, powoduje on tylko związanie krwi, która bezpośrednio styka się z tym preparatem.
Nie wywołuje także krzepnięcia krwi jako reakcji na wypływ, gdyż mogłoby to prowadzić do powstania skrzepu w pewnej odległości od nałożonego preparatu.

Chitosan
CELOX wyprodukowany jest z chitosanu, substancji uzyskiwanej z muszli krewetek.
Chitosan posiada sprawdzone właściwości przeciwbakteryjne i nie jest środkiem wzmagającym koagulację. Chitosan ulega rozpadowi i jest wchłaniany przez organizm normalnymi drogami metabolizmu. Jest znany jako środek używany do zamykania naczyń krwionośnych oraz w kardiochirurgii.
Jego zaletą jest brak informacji o negatywnych skutkach jego stosowania. Składniki preparatu zostały zbadane przez niezależną instytucję w wyniku czego stwierdzono, że CELOX to środek bezpieczny w stosowaniu wewnętrznym w chirurgii, a niewielkie jego ilości pozostałe po leczeniu nie stanowią zagrożenia.

Dlaczego CELOX
  • Sprawdzony środek zmniejszający krwawienie z tętnic w ciągu kilku minut
  • Działa w warunkach hipotermii
  • Dopuszczony przez FDA do użycia w przypadku obecności środków antykoagulacyjnych we krwi
  • Nie wydziela ciepła, nie parzy
  • Sterylne, wodoodporne opakowanie
  • Łatwy do wypłukania z rany
  • Stosowanie wymaga jedynie podstawowych umiejętności pierwszej pomocy
Szukaj